1. آسانسور آکوادام، آلمان

اگر در برلین سری به هتل رادیسون بلو بزنید در لابی آن متوجه یک تنگ سیلندری شکل غول پیکر خواهید شد که چشمان هر بازدید کننده‌ای را به خود خیره کرده‌ است. در این آکواریوم 25 متری 1.000.000 لیتر آب و 1500 ماهی از 50 گونه مختلف وجود دارد، اما نکته‌ای که برای ما اهمیت دارد، آسانسوری است که از مرکز این آکواریوم عبور می‌کند و منظره‌ای استثنایی با هر بار بالا و پایین رفتن نمایش می‌دهد.

2. آسانسور بیلانگ ، چین

احتملا اگر پیش خود می‌خواستید بزرگ‌ترین آسانسور جهان را حدس بزنید، آسانسور برج خلیفه، بلند‌ترین برج جهان یکی از کاندیدهای اصلی شما بود. اما این لقب در واقعیت به آسانسور بیلانگ (bailing) در چین اختصاص می‌یابد که بیش از 300 متر ارتفاع دارد. این آسانسور در پارک ملی ژانگجیاجی چین ساخته شده است و چشم‌ اندازی بی‌نظیر در اختیار گردشگران می‌گذارد. همچنین در انتهای مطلب می‌توانید ویدئو آسانسور بیلانگ را مشاهده کنید.

3. آسانسور برج خلیفه، امارات

همانطور که در تیترهای قبلی اشاره شد آسانسور برج خلیفه، طولانی‌ترین آسانسور جهان نیست اما دو رکورد منحصر به فرد دیگر دارد؛ نخست اینکه آسانسور برج خلیفه سریع‌ترین آسانسور در جهان است و 35.4 کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند. این موضوع سبب شده است که این آسانسور از طبقه همکف تا آخرین طبقه را در کمتر از 90 ثانیه پشت سر بگذارد. دوم اینکه آسانسور برج صاحب خلیفه بزرگ‌ترین آسانسور داخلی در جهان است.

4. فالکرک ویل، اسکاتلند

چرخ فالکرک یا فالکرک ویل (Falkirk Wheel) بر خلاف موارد این مطلب ارتفاع زیادی ندارد و تنها تا 8 طبقه بالا می‌رود، اما آنچه این آسانسور را خاص می‌کند، ساز و کار منحصر به فرد آن است. این آسانسور مخصوص قایق‌ها ساخته شده است و یک قایق بزرگ با تمامی سرنشینانش را از کانال عبور می‌دهد. فالکرک ویل تنها آسانسور ساخته شده‌ برای قایق‌ها است.

5. اسکای ویو، سوئد

ساختمان آویچی آرنا که به عنوان بزرگ‌ترین ساختمان کروی دنیا شناخته می‌شود دارای یکی از جالب ترین آسانسورهای دنیا است. آسانسور ساختمان آویچی که با نام اسکای ویو (Skyview) شناخته می‌شود، در بخش بیرونی ساختمان ساخته شده‌ است و به تبعیت از شکل کروی آن، آسانسور آسکای ویو نیز همانند یک مدار به دور ساختمان حرکت می‌کند و می‌چرخد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.